Message: 16. Yazı: Sütün Önemi Subject or Class    Name & Surname    Time & Date 
16. Yazı: Sütün Önemi* * * * * S I R * * * * *22 May 2004

Sevgili Çocuklarım,

Her yıl Mayıs ayının üçüncü haftası, Dünya Süt Haftası olarak kutlanmaktadır. Benim süt ile ilgili düşüncelerimi hepiniz bilirsiniz. Hatta bu konuyla ilgili sloganımız bile vardır. Sir için Süt için. Bu yazımda sütün önemini bir başka açıdan anlatmaya çalıştım. Umarım beğenirsin, umarım ana fikri yakalayabilirsiniz.

Howard Kelly, yoksul bir ailenin çocuğuydu ve okul giderlerini karşılamak için kapı kapı dolaşarak çeşitli eşyalar satıyordu.

O gün, hiçbir şey satamamıştı ve karnı da çok açtı. Bundan sonra çalacağı ilk kapıdan yiyecek bir şeyler istemeye karar verdi.

Kapıyı açan sevimli genç bayanı görünce utandı. Yiyecek bir şeyler yerine "Affedersiniz, bir bardak su rica edebilir miyim?" diyebildi yalnızca.

Genç bayan, çocuğun aç olabileceğini düşünerek kocaman bir bardak süt getirdi ona. Howard Kelly, sütü yavaş yavaş içine sindirerek içtikten sonra "Çok teşekkür ederim, borcum ne kadar?" diye sordu genç bayana.

Genç bayan, "Borcunuz yok" diyerek, sıcak bir gülümsemeyle devam etti; "Annem, gösterdiğimiz nezaket karşılığı olarak asla bir bedel ödenmesini beklemememizi öğretti bize" dedi.

Howard, "O halde çok teşekkürler, yürekten teşekkür ederim size" dedi ve evin önünden ayrıldığı zaman kendisini yalnızca bedensel olarak değil, ruhsal olarak da güçlü hissediyordu.

Yıllar sonra o genç bayan çok ender rastlanan bir hastalığa yakalanmıştı. Yöredeki doktorlar çaresiz kalınca, hastalığı ile ilgili araştırmalar yapılması için onu büyük kente gönderdiler.

Dr. Howard Kelly, muayene etmesi için çağrıldığı hastanın hangi kasabadan geldiğini duyunca heyecanlandı. Artık genç olmasa da yıllar önce kendisine sevgiyle yaklaşan bayanı, ilk gördüğü anda tanımıştı ve onun hayatını kurtarmak için elinden geleni yaptı.

Uzun süren tedaviden sonra bayan sağlığına kavuştu. Dr. Kelly, denetlemesi için önüne getirilen faturaya şöyle bir baktı ve üstüne bir şeyler yazarak zarfın içine koydu ve hasta bayanın odasına gönderdi.

Bayan elleri titreyerek aldı zarfı eline. Açmaya korkuyordu. Hastane faturasını asla ödeyemeyeceğini ve geri kalan hayatı boyunca bu faturayı ödemek için çalışacağını biliyordu. Sonunda zarfı açtı ve faturaya iliştirilmiş bir not dikkatini çekti.

Kâğıtta şunlar yazılıydı: "Hastane giderlerinin tamamı, bir bardak süt karşılığı olarak ödenmiştir."

Dünya Süt Haftası hepimize kutlu olsun. Sir için Süt için.

Yeni yazımda buluşuncaya kadar hoşçakalın. Kendinizi, ailenizi, derslerinizi ve beni sakın ihmal etmeyin.
I love you.

Sir...
[ Sir Mesaj Panosu ]

cn501 co779 81.214.26.214 http://www.ardil.com/sir/wwwboard/ Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 5.0; Windows 98)